Her Şey Eşitlik İçindi

Geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz J. Ruth Bader Ginsburg (15 Mart 1933, Brooklyn – 18 Eylül 2020, Washington, DC), ABD Yüksek Mahkemesi’nde görev alan bir yargıçtı. Kısaca RBG olarak da tanınan Ginsburg, hayatı boyunca eşitlik (kadın-erkek) için uğraştı.

Cumhurbaşkanı Bill Clinton tarafından yüksek mahkeme üyeliğine atanan Ginsburg 10 Ağustos 1993’te yemin ederek göreve başladı.

Bu süre zarfında Ginsburg güçlü muhalefetleriyle hukuk dünyasında ve popüler kültürde dikkat çekti. ABD Yüksek Mahkemenin 2. kadın üyesi olan Ginsburg 2006-2009 yılları arasında bu mahkemedeki tek kadın üyeydi. Joan Ruth Bader, Harvard Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne sınıfındaki az sayıdaki kadından biri olarak başlamadan önce evlendi ve anne oldu. Ginsburg daha sonra Columbia Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne transfer olup buradan başka bir öğrenciyle birlikte sınıf birincisi olarak mezun oldu. Hukuk fakültesinin ardından Ginsburg, daha çok da bir (kadın)avukat olarak iş bulamadığı için akademik hayata katıldı. Rutgers Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Columbia Hukuk Fakültesi’nde profesör olarak medeni usul hukuku öğreten Ginsburg, bu alandaki birkaç kadından biriydi.

Ginsburg, hukuk kariyerinin önemli bir bölümünü toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadın hakları mücadelesi ile geçirdi ve Yüksek Mahkeme önünde yaptığı savunmalarda birçok dava kazandı. Eşitliğe dayalı bu savunmalarıyla birçok kanunun değiştirilmesini de sağladı. Şayet filmini seyrettiyseniz hatırlayacaksınızdır, bir erkeği savunarak (çok zekice) kadın haklarında olağanüstü bir ilerleme elde etti. Eşi de kendisi gibi Hukukçu olan Ruth, (filme göre) bu davayı açma ve yürütme sürecinde kocasından epey destek aldı.

Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği için gönüllü avukatlık yaptı ve 1970’lerde bu kuruluşun yönetim kurulu üyesi ve genel danışmanlarından biriydi. 1980’de Cumhurbaşkanı Jimmy Carter tarafından Columbia Bölgesi Temyiz Mahkemesi’ne atanarak 1993’te ABD Yüksek Mahkemesine atanıncaya dek burada görev yaptı.

Ginsburg ABD popüler kültüründe ateşli ve eşitlikçi muhalefeti ile dikkat çekerek (The Notorious B.I.G. ismiyle tanınan ünlü rap şarkıcısına gönderme yapılarak) The Notorious R.B.G. olarak da adlandırıldı.

Ne yazık ki Ginsburg’ü, 18 Eylül 2020’de, 87 yaşında, Washington, DC’deki evinde kanser nedeniyle kaybettik.
Şayet filmini izlemediyseniz tavsiye ederim. Cinsiyet eşitliği mücadelesinin destansı bir anlatımı var. Ufacık tefecik bir kadın olan Ruth, gerçek bir masal kahramanı gibi devleşiyor. Tabii hiç yılmadan verdiği mücadelesiyle!

Gönül MALAT 20. 09. 2020

Kaynakça:
1. Wikipedia
2. Çeşitli ulusal gazeteler

 

E-BÜLTENİMİZE KAYDOLUN
E-BÜLTENİMİZE KAYDOLUN
En yeni bildirimlerimizden haberdar olmak için e-bültenimize kaydolun
İstediğiniz bir zamanda üyeliğinizi iptal edebilirsiniz
Yazarın Diğer Yazıları