Özgürlük Artık Bir Heykel Değil, O Etten Ve Kemikten Bir Canlı

Susmayıp konuşuyor, kız öğrencilerinin eğitim hakkını savunuyor diye henüz on beş yaşındayken Taliban’ın kurşunlarına hedef olan Pakistanlı Malala Yuzufzay, “Biz sesimizin önemini susturulduğumuzda anladık!” demişti.  Ardından “Silahlarla teröristleri yok edebilirsiniz ama eğitimle terörü yok edersiniz!” diye de eklemişti.

Şimdi eğitimli bir kadın bu sefer Sudan’da bayrağı Malala’dan devralıyor. Alaa SALAH, henüz yirmi iki yaşında bir mimarlık öğrencisi.  Tam da Malala’nın vurguladığı yerden, hem de yukarıya aldığım iki sözünü birleştirerek     “ Mermi öldürmez, sessizlik öldürür,”  diyerek yürümeye başlıyor.

Bu yürüyüş kendiliğinden oluşmuş gibi anlatılıyor Avrupa gazetelerinde ama öyle değil. Sudan başkanı Ömer El Beşir’in askeri darbeyle koltuğundan indirilmesinin ardından kadın haklarının ön planda olduğu bir harekete ve seküler yaşam isteğiyle, laik devlet isteğine dönüşüyor. Öyle görünüyor ki bu kartopu çığa da dönüşecek.

Salah İngiliz gazetesi The Guardian’a verdiği röportajda “Protestoların ilk gününden itibaren sokaktayım. Ülkemi çok seviyorum, ailem beni böyle yetiştirdi. Hiçbir siyasi geçmişim yok ve ülkem tüm siyasi fikirlerin üzerindedir. Sudan’daki devrimi insanların benim fotoğrafım ile öğrenmiş olması beni mutlu ediyor. Fotoğrafımın çekildiği gün 10 farklı toplantıya katılmış ve devrim şiiri okumuştum ve bu insanları etkilemişti. Başlangıçta 6 kadından oluşan bir grup kadına şarkı söyledim ve onlar da bana eşlik etti ve bu grup büyüdü.”

Alaa, Sudan’ın Nübye bölgesinde yaklaşık 4 bin yıl önce hüküm sürmüş antik hanedanlığın savaşçı kraliçeleri için kullanılan ‘Kandaka’ olarak anılmaya başladı ülkesinde. Dünya medyasındaki haberlere göre, Sudan’daki eylemcilerin yaklaşık yarısı kadınlardan yani “Kandaka’lardan” oluşuyor. Sudan’ın cinsiyetçi ve ataerkil yapısına karşı çıkıyor bu Kandaka topluluğu.

Gösteriler sırasında çevresine topladığı kalabalıklar eşliğinde “devrim şarkısı” söyleyen Alaa Salah’in grafitisi, “Özgürlük artık bir heykel değil, o etten ve kemikten bir canlı,” yazılarak duvarlarda yerini aldı.

ozgurluk

Salah’ın The Guardian’a verdiği demeçte söyledikleri çok düşündürücü doğrusu. “Hiçbir siyasi geçmişim yok!” demesi aynı zamanda siyasilere, yöneticilere, politikacılara ve en önemlisi sosyologlara müthiş bir mesaj kanımca. Dünyada bundan sonra protestoların seyrinin ve düşünce yapısının nerelerden kaynaklanacağını gösteren bir tablo aynı zamanda!

Malala Yusufzay, Gretha Thunberg’den sonra XXI. Yüzyıl, yeni bir “Odo” ile karşı karşıya! Ne diyelim daha nicelerine olsun!

Alaa Salah yolun aydınlık olsun demiyorum zaten aydınlatıyorsun ama açık olsun!

 

Gönül MALAT 10. 09. 2020   

 

Kaynaklar:

  1. Wikipedia
  2. Çeşitli Ulusal Gazeteler

 

E-bültenimize kaydolabilirsiniz
E-bültenimize kaydolabilirsiniz
En yeni bildirimlerimizden haberdar olmak için e-bültenimize kaydolun
İstediğiniz bir zamanda üyeliğinizi iptal edebilirsiniz
Yazarın Diğer Yazıları