Bursa Tabip Odası’nın Olağan Seçimli Genel Kurulu gerçekleştirildi

Bursa Tabip Odası’nın 16-17 Nisan tarihlerinde Olağan Seçimli Genel Kurulu gerçekleştirildi. Toplam bin 200’ün üzerinde üyenin oy kullandığı seçimin resmi olmayan sonuçlarına göre Çağdaş Hekimler Grubu adayı Dr. Levent Tufan Kumaş 938 oy, Güçlü Hekimlik Güçlü Tabip Odası Grubu adayı Dr. Soner Cander 319 oy aldı. Gayri resmi sonuçlara göre Çağdaş Hekimler seçimlerin kazananı oldu.

GENEL KURUL GENİŞ BİR KATILIMA SAHNE OLDU

Bursa Tabip Odası’nın Olağan Seçimli Genel Kurulu 16-17 Nisan tarihlerinde Bursa Akademik Odalar Birliği’nde gerçekleştirildi. TMMOB İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Ferudun Tetik, TMMOB Makine Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Devrim Yontar, KESK Dönem Sözcüsü Yüksel Bayraktar, TMMOB Peyzaj Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Fulya Akfidan Sevim,  TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı Fevzi Çakmak, Sağlık Emekçileri Sendikası Bursa Şubesi Başkanı İrfan Açık, İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Ülkü Küçükkayalar, Bursa Veteriner Hekimler Odası Yönetim Kurulu Üyesi Melike Baysal, Mimarlar Odası Bursa Şubesi 2. Başkanı Rahmin Dede, Elektrik Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı Burak Özgen, Kimya Mühendisleri Odası Bursa Şubesi 2.Başkanı Vedat Sezer, TÜM-TİS Bursa Şube Başkanı Özdemir Aslan, Bursa Baro Başkanı Metin Öztosun ve CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu’nun da katıldığı, BAOB Oditoryumu’nda düzenlenen Genel Kurul, Divan Heyetinin seçilmesiyle başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından önceki dönem başkanı Doç. Dr. Alpaslan Türkkan da bir konuşma yaptı.

BURSA TABİP ODASI HİÇBİR KURUMUN ARKA BAHÇESİ OLMAYACAK

Kovid ve şiddet nedeniyle yaşamını yitiren meslektaşlarını anarak başlayan Alpaslan Türkkan, vatandaşlarımızın sorunlarına acilde çözüm bulmaya çalıştığını bildiklerini söylerken, “Bu kötü bir sistem. Vatandaşlarımız genel sağlık sigortası primini ödeyemez hale geldi. İnsanlar sağlık hizmetine eriştiklerinde cepten ödedikleri parayla yoksullaşıyorlar. Yukarıdan yapılan atamalarla, liyakata önem verilmemesiyle sorunlarımız daha da büyüdü. Hakkımızı alamadık, şiddete mağruz kaldık. Dünyadaki en düşük hekim maaşını bize verdiler. Salgında yapılması gerekenleri yapmakta çok geç kaldık. Salgının meslek hastalığı olduğunu bütün dünya kabul ederken yöneticilerimiz etmedi. Sadece adı tıp fakültesi olan binalar çoğaltıldı. Bunların dışında verilerde büyük tutarsızlıklar yaşıyoruz. Bursa il müdürlüğü ve sağlık bakanlığının sonuçlarında tutan tek şey ambulans sayısı olmuştur. Bunun dışındaki tüm bilgiler birbirinden farklı. Akıldan ve bilimden yana fikirlerimizi sunmaya devam edeceğiz. Bu bizi siyasilerle karşı karşıya getirse de bundan vazgeçmeyeceğiz. Hiç bir yere de gitmeyeceğiz. Başkanlık dönemim boyunca asla odaya küsmedim, azla istifa etmedim. Odaya oy kullanmak ya da sadece başkan olmak adına üye olmadım. Her gün odaya geldim ve her gün oda için çalıştım. Bu oda hiçbir zaman bir kişinin, kurumun ya da kuruluşun arka bahçesi olmayacaktır” diye konuştu.

BÜTÇE OY BİRLİĞİ İLE KABUL EDİLDİ

Konuşmanın ardından Dr. Ömer Levent Soydinç 2020-2022 Dönemi Çalışma Raporu sunumunu gerçekleştirdi. Bu dönemde yapılan faaliyetlerin bahsedildiği sunumun ardından ise Dr. Yücel Bender mevcut bütçe ile önümüzdeki dönemin tahmini bütçesini genel kurula sundu. Sunumlarından ardından raporlarla ilgili sorular yanıtlandı. Genel Kurulun onayına sunulan raporlar oy birliği ile kabul edildi. Genel Kurulun sonunda başkan adayları birer konuşmayla vaatlerini üyelere açıklarken, Divan Heyeti genel kurulu kapattı.

 

BİN 200’ÜN ÜZERİNDE ÜYEMİZ OYUNU KULLANDI

16 Nisan’daki Genel Kurul’un ardından 17 Nisan Pazar günü BAOB 1. Kat Fuaye alanında yönetim kurulu seçimi gerçekleştirildi. 14 sandıkta bin 200 üzerinde üye oy kullandı. Yoğun bir katılım olduğu seçimde oy verme işlemi saat 17’de sona ererken sayıma geçildi.
Yapılan sayım sonucunda, henüz resmi olmayan sonuçlara göre Çağdaş Hekimler Grubu adayı Dr. Levent Tufan Kumaş, geçerli oyların yüzde 75’ine yakınını alarak yeni başkan seçildi. 938 oy alan Dr. Kumaş’ı, Güçlü Hekimlik Güçlü Tabip Odası Grubu adayı Dr. Soner Cander 319 oyla takip ettik. Ciddi bir farkın oluştuğu ve çarşaf listeyle gerçekleştirilen seçimde Çağdaş Hekimler Grubunun Yönetim Kurulu listesi firesiz seçildi.

 

HERKESE TEŞEKKÜR EDİYORUM

Dr. Levent Tufan Kumaş seçimin sonuçlanmasının ardından tebrikleri kabul ederken, Çağdaş Hekimler Grubu’nda sevinç hakimdi. Seçim sonrası ilk açıklamasını yapan Dr. Kumaş, “Çok güzel bir rekabet oldu. Çok güzel bir seçim atmosferi oldu. Katılım çok iyiydi. Artık hekimler daha çok odalarına sahip çıkıyorlar. Biz onlarla birlikte güçlüyüz. Oda onların evi. Oda bizim mesleğimizi savunma aracımız. Bu sebeple bundan sonraki çalışmalarımız bu doğrultuda olacak. Ortak çabamız seçim başarısını getirdi. Herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

2022-2024 Dönemi Yönetim Kurulu

İŞTE YENİ YÖNETİM KURULU
YÖNETİM KURULU
DR. L. TUFAN KUMAŞ
DR. YALÇIN BALKANCI
DR. KADİR BİNBAŞ
DR. MUHSİN GÜLLÜ
DR. F. ABDULLAH KARADAĞ
DR. SEVTAP ŞİMŞEK
DR. SERAP TOPÇUOĞLU
ONUR KURULU
DR. ORHAN DEMİRALP
DR. ERCAN ERTÜRK
DR. AYŞE CANAN KAHRAMAN
DR. EMRE SARANDÖL
DR. ÖMER LEVENT SOYDİNÇ
DENETLEME KURULU
DR. İBRAHİM DENİZKIRAN
DR. YASEMİN HEPER
DR. ATİLA KAYA
TTB BÜYÜK KONGRE DELEGE
DR. H. ALPER AKIN
DR. BÜLENT ASLANHAN
DR. ERTUĞRUL AYDIN
DR. GÜZİDE ELİTEZ
DR. EMEL İRGİL
DR. ERSAN TAŞCI
DR. ÇETİN TOR
DR. ALPER TUNGA TÜRKBAYRAK
DR. ALPASLAN TÜRKKAN

 

E-BÜLTENİMİZE KAYDOLUN
E-BÜLTENİMİZE KAYDOLUN
En yeni bildirimlerimizden haberdar olmak için e-bültenimize kaydolun
İstediğiniz bir zamanda üyeliğinizi iptal edebilirsiniz
Yazarın Diğer Yazıları