Hekimce Bakış’ın 101. sayısı yayında

Yazın yaklaştığı şu günlerde, pandemi yine gündemimizde ne yazık ki! Birkaç mutasyona uğrayarak, tehditlerine 2021 yılında da devam ediyor.

Pandemi döneminde, psikiyatrist ve psikologlara başvuran hasta sayısının yüzde 200-300 oranında arttığı söyleniyor. Salgından sonra dünyanın eski dünya olmayacağı gerçeğiyle birlikte, hayatımıza katacağı pek çok olumlu gelişme de artık daha kolay öngörülebiliyor. Bu gelişmelerden biri: Salgının bazı teknolojik uygulamaların hızla yaygınlaşmasını, sağlayacak olmasıdır. Diğeri ise: Bilimsel araştırmaların öneminin anlaşılmasıyla birlikte, kütlesel düzeyde, bilime ilginin ve saygının artması, olacaktır. Ayrıca bireyciliğin ön planda olduğu bazı ülkelerde; ekonomik imkanlardan yoksun bireylerin, sosyalgüvenceden de yoksun olmalarının; toplumun tamamını ilgilendiren bir soruna, nasıl kolaylıkla dönüşebildiğinin görülmüş olması, salgın sonrası bu ülkelerde yeniden yapıcı değerlendirmelere olanak sağlayacaktır.

Hekim ve sağlık çalışanlarının, salgında en yüksek risk grubunu oluşturdukları bilinen bir gerçektir. Bu gerçekten hareketle sağlık çalışanlarının, eşleriyle birlikte aşı olmalarının, yerinde bir karar olacağına inanıyoruz.

Bu sene 14 Mart Tıp Bayramı, pandeminin gölgesinde geçti. Her zaman özveriyle çalıştığını bildiğim tüm meslektaşlarımın Tıp Bayramını, sayelerinde güzel günlerin yaklaştığını duyumsayarak, kıvançla, yürekten kutluyorum. Bu baharın çiçekleri sizsiniz..

Hekimlerin ve sağlık çalışanlarının pandemi ile uğraşısını harika resmiyle anlatan ve bu resmi, dergi kapağımızda kullanmamıza izin veren, İtalyan çizer Milo Manara’ya içten teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bursa’da yaşayan göçmen ailelerinden öğrendiğimiz, kırmızı-beyaz martiniçka bilekliğimizi, dileklerimizi tutarak, taktık.

Leylekleri havada göremeyince, Leylekli köyünün yolunu tuttuk. Yemyeşil ağaçlarla çevreli, ördeklerin yavrularıyla gezdiği  gölün üzerinde, uzak yollardan gelen leylekleri görmek, bizi inanılmaz mutlu etti. Çabucak çiçeklenmiş meyve ağaçlarının dallarına, bilekliklerimizi bağladık. Mesafesiz sosyal ortamlar, sevdiklerimizle doyasıya kucaklaşacağımız güneşli, güzel günler diledik. Umarız; hepimizin ortak dileği olan bu dilekler, sevinçle ve müjdeyle gerçekleşir.

En güzel dileklerimle..

Dr. Dilek ABİ YEĞİN
Editör

 

ONLİNE E-DERGİ OLARAK OKUYUN

Sayı:101-Online

 

PDF İNDİRİP OKUYUN

Sayı: 101 – PDF

 

E-bültenimize kaydolabilirsiniz
E-bültenimize kaydolabilirsiniz
En yeni bildirimlerimizden haberdar olmak için e-bültenimize kaydolun
İstediğiniz bir zamanda üyeliğinizi iptal edebilirsiniz
Yazarın Diğer Yazıları