Kamuoyuna duyuru!

Olay Gazetesi internet sitesinde 4 Kasım 2020 Çarşamba günü İhsan Aydın’ın, İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Mehmet Albayrak ile yaptığı söyleşinin görüntüleri ve aynı sayfadaki yazısı Tabip Odası olarak bizleri şaşkınlığa uğratmıştır.

alpaslan-turkkan
Bursa Tabip Odası Başkanı Alpaslan Türkkan

Şaşkınlığımızın nedeni, videonun 24’üncü dakikasında başlayan konuşmadır. Sayın Albayrak, meslek odaları yasasıyla ilgili konuşurken araya giren İhsan Aydın, “Özellikle Tabip Odası’ndan yola çıkarak bu adım atıldı. Yani bir bölücü örgütün yan kuruluşuymuş gibi deklarasyonlar, bildiriler yayınlaması hoş bir şey değil” demektedir.

Aynı şekilde Sayın Aydın, köşe yazısında Sayın Albayrak’ın ağzından çıkmış gibi “Tabip Odası’nın davranışlarını tasvip etmiyoruz.” ifadelerini kullanmıştır. Oysa ki Mehmet Albayrak’ın ağzından böyle bir ifade çıkmamıştır.

Bu yazıdan bir gün sonra BTO Başkanı Alpaslan Türkkan, Olay Gazetesi’nde ziyaret ettiği İhsan Aydın’a, “Tabip Odası ifadesini kullanarak bölücü örgütün yandaşı demenizi kınıyoruz. Bunu söylemeye hakkınız yok. Biz terörün her türlüsüne karşıyız, karşısındayız” sözleriyle tepki göstermiştir.

Sayın Aydın ise ifadesinde ‘Bursa’ kelimesini kullanmadığını, dolayısıyla burada Bursa Tabip Odası’nı kastetmediğini, Bursa Tabip Odası’nın neden alındığını anlamadığını dile getirmiştir.

Türk Tabipleri Birliği (TTB), 6023 sayılı yasa ile kurulmuş ve kamu kurumu niteliğindedir. Yasa’da TTB, Odalar, Merkez Konseyi ve Büyük Kongre tanımlanmıştır. Bunlar birbirinden tamamen ayrı yapılardır. Oda dendiğinde bulunulan il odası akla gelir. Bursa’da Tabip Odası dendiğinde İzmir Tabip Odası kastedilmiş olamaz. Yazarken ya da konuşurken yapılan bu hata, hatalı algı ya da iftiraya ulaşabilir. Yapılması gereken; aydınlara ve elinde kalem olanlara düşen; bilgi sahibi olmadan fikir sahibiymiş gibi davranmamaktır. Bu topluma karşı yükümlülüktür ve herkes bulunduğu yere yakışır davranmak zorundadır.

Görüşmede siyaset gündeme geldiğinde Türkkan, öncelikle siyaset ve politika kelimesinin anlamının Türk Dil Kurumu sözlüğünden okunması gerektiğini, Tabip Odaları’nın “davranış biçimi, düşünce yapısı” anlamında sağlık politikası yapmak zorunda olduğunu, eli kalem tutanların da, ameliyat yapanların da, çöp toplayanların da işlerini yaparken politika yaptığını anlatmıştır.

Sayın Aydın Oda başkanımız ile görüşmesinin ardından, ertesi gün yazdığı yazısında Tabip Odası derken Bursa Tabip Odasını kastetmediğini belirtmiştir. Ancak neyi kastettiği de anlaşılamamaktadır. Aydın’ın yazısındaki “Dr. Türkkan kendilerinin sağlığın siyasetini yaptıklarını da gizlemedi” İfadesinden, politika/siyaset tanımını kaynak olarak kendisine ifade edilen www.tdk.gov.tr adresinden okumadığı anlaşılmıştır. Bu nedenle yazdığı cümlenin kendisinin yaptığı politika olduğunu da bilmiyor olabilir.

Sayın Aydın, “Bir hedefe varmak için karşısındakilerin duygularını okşama, zayıf noktalarından veya aralarındaki uyuşmazlıklardan yararlanma vb. yollarla işini yürütme” anlamındaki politikası ile yetersiz, yasaksavar nitelikte bir düzeltme yapmış olmakla birlikte video görüntüsünden ilgili bölümleri çıkartmıştır.

Kendisine hassasiyetimize verdiği değer nedeniyle teşekkür ederiz.

Bursa Tabip Odası Yönetim Kurulu

E-bültenimize kaydolabilirsiniz
E-bültenimize kaydolabilirsiniz
En yeni bildirimlerimizden haberdar olmak için e-bültenimize kaydolun
İstediğiniz bir zamanda üyeliğinizi iptal edebilirsiniz
Yazarın Diğer Yazıları