Karanlık Madde Haritası, Galaksiler Arasındaki Gizli Köprüleri Ortaya Çıkarıyor

Yerel evrendeki karanlık maddeye yönelik yeni bir harita, galaksileri birbirine bağlayan ve daha önce keşfedilmeyen birkaç lifsel yapıyı ortaya çıkarıyor. Uluslararası bir araştırma takımının makine öğrenimi kullanarak geliştirdiği harita, karanlık maddenin tabiatının yanında yerel evrenimizin geçmişi ve geleceği hakkında yapılacak bilimsel çalışmalara da olanak sağlayabilir.

karanlık madde
Siyah noktalar, karanlık maddenin galaksiler üzerinde meydana getirdiği kütleçekim etkisini gösteriyor. Her biri farklı boyutların bir en kesiti olan bu yoğunluk haritaları, evrenin bilinen, önemli niteliklerini yeniden canlandırıyor (kırmızı) ve aynı zamanda galaksiler arasında gizli köprü görevi gören, daha ufak lifsel özellikleri ortaya çıkarıyor(sarı). X işareti, Samanyolu Galaksisi’ni belirtiyor ve oklar ise yerel evrenin kütleçekim sebebiyle hareketini temsil ediyor. Görüntü: Hong vd.

Evrenin %80’ini meydana getiren ve henüz ne olduğu bilinmeyen karanlık madde, evrenbilimcilerin evrensel ağ şeklinde adlandırdığı yapının da iskeletini meydana getiriyor. Evrenin bu büyük ölçekli yapısı, kütleçekim etkisi sebebiyle galaksilerin ve diğer evrensel maddelerin hareketini belirliyor. Fakat yerel karanlık maddenin dağılımı henüz bilinmiyor çünkü doğrudan ölçülemiyor. Araştırmacıların karanlık maddenin dağılımını, bu maddenin evrendeki diğer cisimler (galaksiler gibi) üzerinde meydana getirdiği kütleçekimsel etkiden çıkarması gerekiyor.

Penn Eyalet Üniversitesi’nde gökbilim ve astrofizik yardımcı profesörü olan eş yazar Donghui Jeong, “Karanlık maddenin dağılımını çok daha uzaklarda araştırmak, ironik biçimde daha kolay çünkü o kadar da karmaşık olmayan çok uzak geçmişi yansıtıyor” diyor. “Evrenin bu büyük ölçekli yapısı zamanla büyüdükçe, evrenin karmaşıklığı da artıyor; doğal olarak, karanlık maddeye yönelik yerel ölçümlerin yapılması da zorlaşıyor.” Çalışma The Astrophysical Journal bülteninde yayımlandı.

Gail Mc-Cormick/Penn Eyalet Üniversitesi. Ç: O.

 

Alıntı: https://popsci.com.tr/karanlik-madde-haritasi-galaksiler-arasindaki-gizli-kopruleri-ortaya-cikariyor/

 

E-bültenimize kaydolabilirsiniz
E-bültenimize kaydolabilirsiniz
En yeni bildirimlerimizden haberdar olmak için e-bültenimize kaydolun
İstediğiniz bir zamanda üyeliğinizi iptal edebilirsiniz
Yazarın Diğer Yazıları