Uyku Bozuklukları, COVID-19’u Ağırlaştırıyor

Cleveland Kliniğinde yürütülen yeni bir çalışmada, belli uyku bozuklukları bulunan kişilerin COVID-19 yönünden daha ağır sonuçlar yaşadığı ve hastaneye kaldırılma ile ölüm oranlarının da yüzde 31 daha yüksek olduğu keşfedilmiş.

Dr. Reena Mehra’nın öncülüğündeki araştırma takımı, Cleveland Kliniğindeki 5.400 hastanın geçmişe dönük verisini analiz etmiş. JAMA Network Open bülteninde yayımlanan bulgular, uyku bozukluğuyla ilgili nefes alma ve uykuyla ilgili hipoksi durumu taşıyan hastalarda COVID-19 oluşma tehlikesi artmasa da, hastalığının bu kişilerde daha kötü ilerlediğini gösteriyor.

Cleveland Kliniğinde Uyku Bozukluğu Araştırmaları bölümünün başkanı olan Dr. Mehra, “COVID-19 salgını devam ederken ve hastalık da hastadan hastaya büyük oranda değişiklik gösterirken, hastalığı kimin daha ağır geçireceğine dönük tahmin kabiliyetimizi geliştirmek ve bu sayede kaynakları uygun şekilde paylaştırmak büyük önem taşıyor” diyor. “Bu çalışma, uyku bozuklukları ile olumsuz COVID-19 sonuçlarının tehlikesi arasındaki ilişkiye yönelik daha çok şey öğrenmemizi sağlıyor. İltihaplanma biyo işaretçilerinin, bu ilişkiye aracılık ettiğini akla getiriyor.”

Bulgular, pozitif hava yolu basıncı (PAP) veya oksijen uygulama gibi erken etkili tedavilerin, COVID-19 sonuçlarını iyileştirip iyileştirmediğini belirlemeyi hedefleyen ilave çalışmalar için zemin hazırlıyor.

 

Kaynak: Cleveland Kliniği. Çeviren: Ozan Zaloğlu.

Alıntı: https://popsci.com.tr/uyku-bozukluklari-covid-19u-agirlastiriyor/

 

E-BÜLTENİMİZE KAYDOLUN
E-BÜLTENİMİZE KAYDOLUN
En yeni bildirimlerimizden haberdar olmak için e-bültenimize kaydolun
İstediğiniz bir zamanda üyeliğinizi iptal edebilirsiniz
Yazarın Diğer Yazıları