Kromozomlar Zannettiğiniz Gibi Görünmüyor. İşte Gerçek Kromozomun 3B Görüntüsü

Eğer daha önce hiç kimya veya biyoloji çalıştıysanız, çok büyük ihtimalle bir kromozomun nasıl görünmesi gerektiğini gösteren resimli bir temsille karşılaşmışsınızdır.

Milyonlarca lise ve üniversite öğrencisinin doğrulayacağı üzere görüntüdeki kromozom, uzun ve dar bir X şekline sahip: DNA replikasyonu meydana geldikten sonra, birleşen iki kromatidin neye benzediğini gösteriyor; ancak hücre bölünmesi tamamlanmadan ve kromatidler ayrılıp, kendi başlarına kromozom oluşturmadan öncesini…

Önceden Harvard Üniversitesi’nde çalışan bilim insanı doktor Jun-Han Su, “Kromozomların yüzde 90’ı böyle değil” diyor.

Bu yıl yayımlanan bir çalışmada Su ve takımı, insan hücrelerindeki kromatinin 3 boyutlu düzenini görüntülemede yeni bir yöntem bulmuşlar. Bu sayede kromozom kimyasını, simgesel X’ten çok daha detaylı şekilde anlamamızı sağlamışlar.

Xiaowei Zhuang Laboratuvarı
Xiaowei Zhuang Laboratuvarı

Kromatinin çok renkli görüntüsü. Görüntü, çok kısımlı fluoresan hücre içi hibridizasyon ve süper çözünürlüklü mikroskobi kullanılarak elde edilmiş.

Kıdemli araştırmacı Xiaowei Zhuang, “Bu 3B yapılanmayı belirlemek, yapılanmanın altında yatan moleküler mekanizmaları anlamak ve ayrıca bu yapılanmanın genom işlevini nasıl düzenlediğini anlamada oldukça önemli” diyor.

Yeni ve yüksek çözünürlüklü bir 3B görüntüleme sistemi kullanan araştırmacılar, kromozomları daha önce hiç görülmeyen şekilde yakından görselleştirmeyi başarmışlar ve hatta transkripsiyon faaliyetinin bazı yönlerine de kısa bir bakış atmışlar.

Peter Dockrill/ScienceAlert. Ç: O.

 

Alıntı: https://popsci.com.tr/kromozomlar-zannettiginiz-gibi-gorunmuyor-iste-gercek-kromozomun-3b-goruntusu/

 

E-bültenimize kaydolabilirsiniz
E-bültenimize kaydolabilirsiniz
En yeni bildirimlerimizden haberdar olmak için e-bültenimize kaydolun
İstediğiniz bir zamanda üyeliğinizi iptal edebilirsiniz
Yazarın Diğer Yazıları