Dizel araçları elektrikliye dönüştüren girişim

Transition-One adlı girişim, donanım iyileştirme teknolojisiyle eski dizel araçları elektrikli araca dönüştürüyor.

Fransız girişimi Transition-One, eski dizel araçlara 8 bin 500 Euro karşılığında elektrik motoru, batarya ve bağlantılı bir gösterge paneli ekleyen donanım iyileştirme teknolojisi geliştirdi.

Transition-One kurucusu Aymeric Libeau “Yeni bir elektrikli arabaya 20 bin Euro veremeyecek durumdaki insanlara ulaşmayı hedefliyorum.” diyor. 2009 model bir Renault Twingo’yu 180 kilometre menzilli bir elektrikli araca dönüştürdüğü ilk prototipini gösteren Libeau “Avrupa’da en çok satılan modelleri elektrikli arabalara dönüştürüyoruz.” dedi.

Dönüşüm bir günden az sürüyor
Libeau, bu yılın sonuna kadar Fransız ve Avrupalı düzenleyicilerden onay almayı umuyor. Ayrıca talep durumunu test etmek için Eylül ayında ön sipariş almaya başlayacak. Otomobil üreticileri, Avrupa’daki katı karbon salınımı düzenlemelerine uyabilmek için hızla elektrikli araba üretmeye çalışıyor. Eski dizel arabaları yasaklayan şehirlerin sayısı her geçen gün artıyor. Önümüzdeki on yıl içinde de çok daha fazla Avrupa şehri fosil yakıtlı arabalara erişimi kesecek.

Libeau’nun yöntemiyle dizel aracı elektrikliye dönüştürme işlemi bir günden az sürüyor.

Kaynak: dunyahalleri.com

 

E-bültenimize kaydolabilirsiniz
E-bültenimize kaydolabilirsiniz
En yeni bildirimlerimizden haberdar olmak için e-bültenimize kaydolun
İstediğiniz bir zamanda üyeliğinizi iptal edebilirsiniz
Yazarın Diğer Yazıları